Написати листа
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ОДЕСЬКА ПОЛІТЕХНІКА» ENG
Людям із порушенням зору (Тестова система)   Щороку 10 квітня відзначається визволення міста-героя Одеси від фашистських загарбників. До літопису героїчної історії міста увійшли легендарні дати – 73 дні оборони Одеси, 907 днів перебування в окупації. Більше двох років місто боролося з окупацією ворога. Під час окупації загинуло понад 82 тисяч жителів, 78 тисяч людей були вивезені на примусові роботи до Німеччини. Близько 55 тисяч одеситів вступили до народного ополчення та до винищувальних батальйонів. Населення Одеси мужньо переносило тягар облоги — систематичні нальоти ворожої авіації та артилерійські обстріли, нестачу продовольства, медикаментів. У цих важких умовах жодного дня не припинялася робота фабрик та заводів. 22 грудня 1942 року була заснована медаль «За оборону Одеси», якою нагороджено понад 130 тисяч учасників оборони.
   Одеса була окупована в жовтні 1941 року фашистсько-румунськими військами. У січні 1944 року німецьке командування прийняло рішення ліквідувати в Одесі адміністрацію румунів і ввести в місто свої війська. Це призвело до масових арештів і розстрілів. Для військ Вермахту утримання Одеського порту мало важливе стратегічне значення, оскільки з його допомогою здійснювався зв’язок з окупованим Кримом. Використовуючи складний природний рельєф, водні перешкоди та старі оборонні споруди радянських військ, які в 1941 році змогли протримати місто два з половиною місяці від входу в нього ворога, противник організував сильну оборону.
   Звільнення Одеси у 1944 році почалося з форсування річки Південний Буг. Силам 3-го Українського фронту довелося протистояти арміям Вермахту та Румунії. 4 квітня розпочався підступ до міста. Радянські війська форсували поетапно всі водні перешкоди, які складалися з Тилігульського, Аджальского, Великого Аджальского лиманів. До 9 квітня окремі частини вийшли до північних околиць міста, і почався штурм Одеси, який проходив одночасно з суші, моря і повітря.
   До 9 квітня 1944 року місто було окуповане ворогом, але боротьба не припинялася. В Одесі та передмісті діяло 6 партизанських загонів та 45 підпільних груп, базою яких в часи окупації були одеські катакомби. 10 квітня 1944 року Радянська Армія, Чорноморський флот при активній підтримці партизанів та підпільників звільнили Одесу від ворога. До ранку 10 квітня над будинком оперного театру замайорів прапор свободи. 1 травня 1945 р. Одеса була оголошена містом-героєм. За видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, проявлені мешканцями міста в боротьбі з фашистськими загарбниками місто-герой Одеса нагороджено медаллю «Золота Зірка». Ця зірка як символ безсмертної слави вінчає пам'ятник «Крила перемоги» на Площі 10 квітня. «Одесити, всі українці завжди шануватимуть героїзм воїнів армії, флоту і народного ополчення, які загинули в боях за Одесу, та само як і сотень городян, закатованих чи вивезених окупантами», - зазначив Петро Порошенко. Вічний вогонь ніколи не гасне на Алеї Слави. Пам'ять про подвиги героїв Другої світової війни безсмертна.
   Запрошуємо ознайомитись в читальній залі з тематичною виставкою, яка присвячена цій даті. Також пропонуємо до ознайомлення віртуальну виставку он-лайн документів і матеріалів з фондів Державного архіву Одеської області

   За матеріалами Інтернет-сторінок: http://poradumo.com.ua/84420-zvilnennia-odesi-v-1944-roci-10-kvitnia-den-vizvolennia-odesi/