Написати листа
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ПРИ ПРЕЗИДЕНТОВІ УКРАЇНИ ENG   10 квітня 2014 року відзначається 70-річчя визволення міста-героя Одеси від німецько-фашистських загарбників. До дня визволення в літопис Героїчної історії міста увійшли легендарні дати - 73 дні оборони Одеси, 907 днів перебування в окупації. Більше двох років місто боролося з окупацією ворога. Під час окупації в місті загинуло понад 82 тисяч жителів, 78 тисяч людей були вивезені на примусові роботи до Німеччини. Близько 55 тисяч одеситів вступили до народного ополчення та до винищувальних батальйонів. Населення Одеси мужньо переносило тягар облоги - систематичні нальоти ворожої авіації та артилерійські обстріли, нестачу продовольства, медикаментів. У цих важких умовах жодного дня не припинялася робота фабрик та заводів. 22 грудня 1942 року була заснована медаль "За оборону Одеси", якою нагороджено понад 130 тисяч учасників оборони.
   До 9 квітня 1944 року місто було окуповане ворогом, але боротьба не припинялася. В Одесі та передмісті діяло 6 партизанських загонів та 45 підпільних груп, базою яких в часи окупації були одеські катакомби. 10 квітня 1944 року Радянська Армія, Чорноморський флот при активній підтримці партизанів та підпільників звільнили Одесу від фашистів. Подвиг визволителів неможливо забути: за одну ніч було знищено і захоплено близько 450 танків, 950 гармат різного калібру, 12 тисяч автомашин; ворог залишив на полі бою 27000 солдатів та офіцерів, майже 11 тис. чоловік було узято у полон. Подолавши опір ворога, радянські війська з допомогою партизанів і підпільників визволили Одесу. До ранку 10 квітня над знаменитим будинком оперного театру зметнувся прапор свободи. За героїзм і відвагу, проявлені в боях за місто, 14 осіб були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, понад 2 тис. 150 осіб нагороджено орденами і медалями СРСР.
   Першого травня 1945 р. Одеса була оголошена містом-героєм. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 8 травня 1965 р. за видатні заслуги перед Батьківщиною, мужність і героїзм, проявлені мешканцями міста в боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками місто-герой Одеса нагороджено медаллю "Золота Зірка". Ця зірка як символ безсмертної слави вінчає пам'ятник "Крила перемоги" на Площі 10 квітня. Вічний вогонь ніколи не гасне на Алеї Слави. Пам'ять про подвиги героїв Великої Вітчизняної війни безсмертна.
   Запрошуємо ознайомитись в читальній залі з тематичною виставкою, яка присвячена цій даті.
   Також запрошуємо переглянути он-лайн виставку документів та матеріалів Державного архіву Одеської областіФотогалерея додається.


Також шукайте нас у соціальних мережах
ОДЕСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ
ВСІ ПРАВА ЗАХИЩЕНІ 2014 - 2019 ©